ALTERNATÍV KÉPSZÍNHÁZ
/ A zsirai fogyatékosok otthonának színháza /
2010 óta egy újszerű színjátszási forma működik a Zsirai Otthonban. A kezdeményezés az Alternatív Képszínház nevet viseli, melyet nehezen behatárolható műfajának és különleges képeinek köszönhetően kapta.
Ennek a színpadi formának lehetősége többek között a sokféle művészeti elemek egyesítésében rejlik. Megtalálhatóak benne a képzőművészeti, a zene és táncművészeti formák, a hagyományos színházi elemek és dramaturgia, valamint a filmek rendszeréhez hasonló sajátos szín és dimenzióváltások is. A rítusszerű színpadi mozgások, a térben elhelyezkedő letisztult geometriai formák és az ezt megtámogató emberi és állathangok, valamint az archaikus zenék és az erős kontrasztos, olykor sejtelmes fények összhatásukban különleges élményt nyújtanak. Az így létrejövő felszültség, egy egész világot megjelenítő, a belső tudatalattinkat is előhozó, szépséggel, harmóniával és különböző dimenziók megjelenítésével nem csupán a nézőkre gyakorolnak jótékony hatást, de a szereplőkben is pozitív folyamatokat indítanak el. Mélységek, félelem, szenvedély, önfeláldozás, megigazulás az emberi lét alap tételei és létünk mozgatórugói kortalanul jelennek meg a színpadon.
Az Alternatív Képszínház történeteit mindig a legmélyebb és a legtisztább forrásból próbálja meríteni. Ez a forrás maga az ember és a benne rejlő Isten.
Minden esetben mikor egy új előadás munkálatai elkezdődnek, egy ismeretlen területen kell ismerős helyzeteket teremteni, ehhez a legnagyobb segítséget a színpadi próbákon jelen lévő szereplők, sokszor véletlen mozdulatai, gesztusai és sajátos karakterei adják. A kész színpadi mű ebből áll össze, így az alkotókkal együtt jön létre a színházi előadás. A létbe hívás, az életre keltés, vagy idegen szóval az animálás minden résztvevő élménye és saját sikere. A kísérletezés és a próbák lényege nem egy idegen szerep elsajátításában összpontosul, hanem a szereplő énjének rögzítésében, a szereplő karakterének szereppé alakításában. Így nem a szereplők idomulnak a darabhoz, hanem a darab a szereplőkhöz. A sérült alkotók érzik, hogy a nézőkből őszinte hatásokat váltanak ki, melyre sokkal inkább a pozitív döbbenet, mintsem a felszínes sajnálat a jellemző. Ez erősíti meg a szereplőkben a magukban érzett erő és szépség jelenlétét, amely vitathatatlanul pozitív hatással van személyiségükre és életükre.
Az Alternatív Képszínház rövid időn belül jelentős sikereket ért el megdöbbentő, erősen kifejező szimbólumainak, zenéjének és összhatásának köszönhetően. Az Alternatív Képszínház Mindenen túl című előadása a XXII. Mosonmagyaróvári Színjátszó Találkozó díjazott alkotása lett, majd a XI. Vasvári Színjátszó Fesztiválon Az elhagyott madár című előadás arany minősítést és különdíjat kapott.
/ Forrás: A színház honlapja /