VERSSZÍNHÁZ
A versszínház modern színházi műfaj, melyet Turek Miklós alapított.
A versszínházi műfaj születése az ezredfordulóra tehető. Az első nyilvános előadást 2004. augusztus 18-án Turek Miklós tartotta Őriszentpéteren. Később több társulat is használni kezdte a kifejezést, ám ezek az előadások tartalmilag és formailag is eltérnek a versszínház kezdeti koncepciójától.
A versszínházi előadások szövegkönyve egy-egy költő alkotásaiból áll, dramaturgiáját a költő életének fordulatai határozzák meg. A Versszínházi estek egyszerre nyújtanak teljes színházi élményt, és mutatják be a költő életét, valamint a költemények születésének körülményeit.
Turek Miklós 2004-ben mutatta be Faludy Györgyről szóló első önálló előadását, amivel a Fringe Fesztivál legjobb férfi előadója lett, és elnyerte a Kaleidoszkóp Fesztivál különdíját is.
Programja később négyrészes versszínházi előadássorozattá bővült, melyek Faludy György, József Attila, Radnóti Miklós és Petőfi Sándor költészetét és életét jelenítik meg színházi körülmények között.
Az előadások több, mint 120 alkalommal kerültek színpadra Magyarországon, Németországban, Kanadában és az Egyesült Államokban, valamint magyarországi középiskolákban, mint az irodalom- és történelemoktatás kiegészítő segédanyaga.
Turek Miklós Versszínházi előadásainak premierjei
- Szabadság - börtön - szabadság… avagy Rímes világnéző Faludy Györggyel, 2004. augusztus 18. Hét-Rét Fesztivál, Őriszentpéter - Versszínházi előadás Faludy György életéről és költészetéről
- Nappal hold kél bennem..., 2006. február 11. Tető-Galéria, Budapest - Versszínházi előadás József Attila életének utolsó éjszakájáról és költészetéről
- Árny az árnyban, 2007. október 8. Fészek Művész Klub, Budapest - Versszínházi előadás Radnóti Miklós életének utolsó évéről és költészetéről
- A Szőlőszem, 2009. november 14. Petőfi Irodalmi Múzeum, Budapest - Versszínházi előadás Petőfi Sándor életéről és költészetéről
A Versmondók és a Momentán Társulat RögvEst Költészet című előadásának ősbemutatójával nyitotta meg kapuit az Első Magyar Versszínház Budapesten, 2008. október 13-án. (Az elnevezés megtévesztő, mert előadásukat négy évvel megelőzte Turek Miklós Versszínházának premierje.)
Az új formációt a Magyar Versmondók Egyesülete alapította. A szervezők célja az volt, hogy a sajátos műfajt felhasználva létrehozzák a magyar szellemi elit bázisát, ahol érdemi vitát generálhatnak, és a közvélemény formálására ösztönözhetik az érdeklődő közönséget.
/ FORRÁS: Wikipédia /