DOKUMENTARISTA SZÍNHÁZ
/ DOKUMENTUM SZÍNHÁZ /
A XXI. századi színház egyik legizgalmasabb formája a hiteles forrásokból táplálkozó, a kifejezés közvetlenebb értelmében az utcán heverő témákat feldolgozó dokumentarista színház.
A dokumentarista színház az új dráma egyik irányzataként indult fejlõdésnek. Megjegyzendõ, hogy az orosz színházi tradíciótól nem idegen a dokumentarizmus aktualitás-orientáltsága. A klasszikus példák közé tartozik Gorkij Éjjeli menedékhelye Sztanyiszlavszkij rendezésében; az elõadásra készülõ színészek kijártak a piacra, hogy a megformálandó alakokat tanulmányozhassák…
Az orosz dokumentarista színház térhódítása az új orosz drámairodalom kibontakozásával együtt zajlott; fejlődésük kezdetektől fogva szervesen összekapcsolódott. Szűkebb értelemben az új orosz drámához sorolandó minden, az elmúlt öt-tíz évben született alkotás, habár újabban ezt az időkorlátot nem kezelik mereven. Tágabb értelemben az új orosz dráma olyan színházi irányzat, amely meghatározott szervezeti struktúrával és jól körülírható sajátosságokkal rendelkezik. Csak a legjellemzőbbet említve: érdeklődése elsősorban a jelen eseményei és fontos problémái felé irányul....Ez a műfaj a hatvanas évek német dokumentumdrámái után a kilencvenes évektől a londoni Royal Court úgynevezett verbatim projektsorozatában van jelen legerősebben, de Halász Péter hazatérésével megjelent a Katona József Színház újságszínházában, és látható Christoph Marthaler tematikus előadásaiban is (pl. Spezialisten). Amit azonban a Rimini Protokoll feltűnése hozott az európai színpadon, az máig egyedülálló.
A PanoDráma márciusi Szóról szóra című, a romagyilkosságokat tematizáló dokumentumszínházi projektjére készülve Sebastian Brüngert, a Rimini protokoll vezető dramaturgját kérte fel, hogy nemzetközi csapatának tartson módszertani műhelyt a témában. A résztvevők - színészek, dramaturgok, rendezők, tervezők - egy-egy, romák kárára elkövetett rasszista incidensből készülnek fel, majd a Rimini Protokoll módszerével dolgozzák fel ezeket a hatnapos workshop keretében.
A workshopot záró prezentáció egyrészt betekintést enged a Rimini Protokoll módszertanába (egy-egy projektet részletesebben is bemutatva), másrészt összegzést nyújt az egyhetes műhely munkájából.
A műhelymunkát vezeti: Sebastian BRÜNGER, a Rimini Protokoll vezető dramaturgja és LENGYEL Anna, kreatív producer, PanoDráma