Színészképzés Másképp-Minden ami színház ! - Színházi Események, Verseim,Verset mondok,Politikai szatíra,Dráma,Vígjáték,pszichodráma,Színház ,Színházi Alapfogalmak,Színitanoda,Színitanodáról,Színházi emberek,Színház ,Sztanyiszlavszkij,Grotowski,Reformerek klubja,magyar színháztól,francia színháztól,norvég színháztól,dán színházig,amerikai színházig,sturm und drang,vásári komédiától,zenés dráma,lapozható változatban

SZÍNÉSZKÉPZÉS MÁSKÉPP! - SZENTMIHÁLYI SZABÓ PÉTER: HIT, MAGYARSÁG / SZELECZKY ZITA ÉLETE ÉS MUNKÁSSÁGA /
Add a Facebook-hoz

FORDÍTÓ

Körkérdésünk
Értékeld honlapomat
Összes válasz: 254





HONLAP FŐ MENŰJE


ÍRÁSAIM,GONDOLATAIM


SZÍNHÁZTÖRTÉNET


MINDEN AMI SZÍNHÁZ





















SZENTMIHÁLYI SZABÓ PÉTER: HIT, MAGYARSÁG
/ Magyar Hírlap,  2013. május 11., szombat /


 

 

 

Vaskos, gazdagon illusztrált könyvről írok most. Hit és magyarság – Szeleczky Zita élete és művészete címmel jelent meg Jávor Zoltán monográfiája, amelyet már kéziratban is volt szerencsém olvasni. Nem jó idők járnak a könyvkiadásban, de a szegedi Délvidék Ház mégis ki tudta adni a művet egy nagy színésznőről, akit a mai nézők többsége csak régi magyar filmek kedves, csicsergő naivaszerepeiből ismer.

 

 

 

Az én szüleim korosztályából való, hiszen 1915-ben született, és 1999-ben hunyt el. Keresztfia, Jávor Zoltán szinte egész életét annak szentelte, hogy ezzel a könyv-vel méltó emléket állítson annak a színésznőnek, akinek kijutott az ünneplésből és rivalda-fényből, de 1945-től kezdve emigrációban élt, és először Dél-Amerikában, majd az Egyesült Államokban szolgálta a szabad Magyarország ügyét. Mint „háborús bűnöst” távollétében elítélték, mindenétől megfosztották, de szerencsére még megélhette a teljes rehabilitációt. Persze közben évtizedek teltek el, csakúgy, mint Márai Sándor, Nyirő József vagy Wass Albert esetében, és a balliberális kultúra véleményformálói egyedül Márainak kegyeskedtek „megbocsátani” és utólag beemelni sajátos kánonjukba. Szeleczky Zitáról először édesanyámtól hallottam, neki kedves filmje volt a Rózsafabot, illetve az alapjául szolgáló szép regény. Ebben a filmben Szeleczky Zita egy vak leányt alakított kiválóan, azt is bemutatva, hogy nemcsak vígjátékok sztárja tudott lenni.

 

A háború és a szovjet megszállás nagyon sok kiváló ember életében okozott súlyos, gyógyíthatatlan törést. Volt néhány színész, mint Páger Antal vagy Szabó Sándor, akinek „megbocsá-tottak”, és hazatérve folytathatták színészi pályájukat köz-tiszteletben, de Szeleczky Zita csak az emigráns szórvány-magyarság számára mondhatott verseket és szerepelhetett néhány alkalmi társulatban. Ötvenkét év száműzetésben! Elképzelni is nehéz, milyen hit és erős lélek kell ahhoz, hogy valaki ne kössön alkut, ne adja be a derekát, és csöndes visszavonulás helyett vállalja a küzdelmet hívő református-ként és rendíthetetlen magyar hazafiként. A könyv a lehető leg-részletesebb színháztörténet is egyben, a kritikákból, interjúk-ból, emlékezésekből és képekből szinte mindent megtudhatunk egy mára elfeledett világról. Szeleczky Zita sztár volt, mai szóval „celeb”, akinek minden lépését újságírók figyelték, és a fiatal színésznő rajongóinak tábora bizonyára irigységgel töltötte el kollégáinak nagy részét. 1948-ban ítélték el „népellenes bűn miatt” a távollétében, háromévi börtönre és teljes vagyon-elkobzásra ítélték, és tíz évre eltiltották „foglalkozásá-tól”. 1994-ben a Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy Szeleczky Zita „a hadba indulók buzdításakor nem valósított meg bűn-cselekményt, mert művészi tevékenysége természetes velejárója volt egy hadban álló országnak”. Bizony, eddig tartott, míg elismerték, hogy nem ő árulta el a hazát…

 

A magyar színészekről szóló monográfiák sorában is példamutató ez a könyv. Hadd idézzek egy részletet Szeleczky Zitától, amely mintha a mai időkről (is) szólna: „Talán megharagszanak a víg-színházbeliek, de én még a Vígszínház stílusát is pongyola stílus-nak éreztem a Nemzeti Színházéval szemben. A Nemzeti Színház abszolút tiszta magyar volt, és az ügyeletes rendezők mindig jelen voltak az előadásnál. Amikor megtanultuk a szerepet, szinte egy »a«-t vagy egy »és«-t sem lehetett hozzátenni a szöveghez. A Vígszínházban viszont azt tapasztaltam, amikor megnéztem egy darabot, hogy mindig »hát« és »kérem« kezdte a mondatot, és a mondatok tele voltak pongyolasággal, ami engem egy kicsit zavart. Ők pedig azt mondták a Nemzeti Színházra, hogy koturnusban járunk. Nem szerették azt, hogy túl precíz. A sajátjukat életnek, fesztelen beszédmodornak érezték, a miénket pedig erőltetett, túlzott dolognak, klasszicizálónak. Például Págert meghívták egy vendégjátékra, és ettől függött, hogy szerződteti-e a Nemzeti Színház, végül nem kapott szerződést. Mindig szidták a Nemzetit, de azért mindegyik oda vágyott”. 

 

Ha a mai fiatal színészek elolvassák a könyvet és meghallgatják a CD-mellékletet is a művésznő felvételeiből, talán hasznukra válik. Nekünk, nézőknek mindenképpen.

 









KONSZTANTYIN SZTANYISZLAVSZKIJ


Helyezkedj el a sógoroknál, mert az ausztriai munkalehetőségek sokkal jobban jövedelmeznek, mint szinte bármely más magyarországi munka.



NETpark.hu linkkatalógus

eKereso katalógus



Ingyen hirdetés
Ingyenes hirdetés feladás.



ALTERNATÍV SZÍNITANODACylex Silver Díj
 

 

   LINKCSERE PARTENEREIM



Linkelo.net linkgyujtemeny




Meteora Linkgyujtemeny

Hasznosoldalak

Linkcsere.eu


Hahe.hu Online Tudakozo


HUN-WEB Magyar cimtar es kereso


WEBLAP katalogus

VIP Linkkatalogus

SEO KERESOBARAT LINKGYUJTEMENY

Ingyenweblapok.hu

NETpark.hu

LinkDr.hu

CegMAX cegkatalogus





ÉLETEM ÉS A BÖRTÖN


NE FELEDJÜK: ŐK IS SZÍNHÁZAK!


SZÍNHÁZI IRÁNYZATOK,STÍLUSOK


SZÍNHÁZI ÉS FILMES EMBEREK




NEVEZETES ALTERNATÍV ELŐADÁSOK




TRAGIKUS SORSÚ SZÍNÉSZEK




Barátaink:
  • Honlap létrehozása
  • Ingyenes online játékok
  • Az Ön Munkaasztala
  • Oktató videók
  • uCoz Rajongók Oldala


  • Statisztika

    Online összesen: 1
    Vendégek: 1
    Felhasználók: 0

    Belépés



    Lap tetejére /


    Copyright MyCorp © 2025Szeretnék ingyenes honlapot a uCoz rendszerben